ZŁOCIEŃ MARUNA – skuteczne remedium na nawracające bóle głowy

ZŁOCIEŃ MARUNA – skuteczne remedium na nawracające bóle głowy

Dodano - poniedziałek, 2 grudnia, 2019

Cierpisz z powodu silnych i nawracających bólów głowy? Złocień maruna pomoże Ci je zwalczyć!


Złocień maruna polecamy dla osób, które chcą skutecznie zwalczyć bóle głowy i migreny! Pomaga również poprawić procesy trawienia oraz przyspieszyć gojenie się ran!

Złocień maruna to roślina, której kwiaty do złudzenia przypominają popularny rumianek. Mimo, że jest on dość słabo znany w naszym kraju, to od wielu wieków wykorzystywano go do leczenia migrenowych bólów głowy, dezynfekcji ran oraz zwalczania gorączki i stanów zapalnych organizmu. To jednak nie wszystkie zastosowania, jakie posiada ta niepozorna roślina.

Złocień maruna – skąd pochodzi jego nazwa?

Złocień maruna swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu „Chrysanthemum parthenium”, które pochodzi od greckich słów „chrysos”oznaczającego złoto, „anthemom”, czyli obfity w kwiaty oraz „parthenium” od nazwy Partenonu, czyli najważniejszej greckiej świątyni. Legenda głosi, że jeden z robotników uczestniczących przy budowie Partenonu został ranny i skutecznie uleczono jego rany jedynie stosując ziele złocienia maruny. Do jego właściwości odnosi się także jego angielska nazwa „feverfew”, która w tłumaczeniu oznacza „zmniejszający gorączkę”.

Złocień maruna od wieków cieszył się także opinią rośliny, która skutecznie łagodziła bóle głowy. Już w I w. n. e. Dioskurides, grecki lekarz i botanik, zlecał bowiem stosowanie jej ziela jako skutecznego środka na migrenę i obniżenie gorączki. Z kolei nieco bliżej naszych czasów, w 1772 r., w angielskim czasopiśmie The Family Herbal, znany angielski naukowiec dr John Hill zapewniał, że złocień maruna potrafi ulżyć nawet przy najcięższych bólach głowy.

Skąd pochodzi złocień maruna i jak uzyskuje się jego ziele?

Złocień maruna to roślina wywodząca się z Półwyspu Bałkańskiego, jednak często spotyka się ją także w innych częściach Europy, także w Polsce. Swoim wyglądem bardzo przypomina rumianek, z powodu czego jest często z nim mylona. W przeciwieństwie jednak do rumianku, właściwości lecznicze złocienia maruny tkwią nie w kwiatach, a w zielu.

Ziele zbiera się w czasie kwitnienia rośliny, od czerwca do sierpnia, a następnie jest suszone w zacienionym i przewiewnym miejscu. Najlepsze właściwości lecznicze mają same koszyczki, które najlepiej jest zbierać u szczytu kwitnienia rośliny, podczas słonecznej pogody. Zebrane i ususzone ziele złocienia maruny posiada silny zapach, dlatego przechowuje się je w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Złocień maruna działanie przeciwbólowe i przeciwmigrenowe

 

Ziele złocienia maruny doskonale sprawdza się jako środek łagodzący bóle głowy i migreny. Jest to główne i najważniejsze zastosowanie tej rodziny, które od wieków z powodzeniem stosuje medycyna ludowa. Co jednak ważniejsze , skuteczność działania złocienia maruny do leczenia migren została potwierdzona także naukowo.

Swoją skuteczność w leczeniu i zapobieganiu bólom głowy ziele złocienia zawdzięcza obecności w jego liściach partenolidu. Jest to substancja, która posiada właściwości blokujące działanie innych, obecnych organizmie człowieka związków, które przyczyniają się do rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych. Lekarze stwierdzili, że za powstawanie migreny odpowiedzialne jest gwałtowne zwężanie się i rozkurczanie naczyń krwionośnych umiejscowionych w głowie. Złocień maruna, stosowany regularnie, jest w stanie zapobiegać takiej reakcji i w konsekwencji skutecznie leczyć migreny oraz przeciwdziałać ich pojawieniu się.

Złocień maruna działanie przeciwgorączkowe oraz łagodzące bóle miesiączkowe

Złocień maruna to także skuteczny lek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i antybakteryjny, który z powodzeniem może być stosowany do „zbijania” gorączki oraz do stosowania w formie okładów na rany, opuchlizny oraz zmieniono chorobowo skórę.

Znane są także właściwości ziela złocienia maruny, które potrafią skutecznie ulżyć przy kobiecych bólach miesiączkowych. Bolesne miesiączki są bowiem spowodowane przez nadmiar prostaglandyn, substancji, które powodują nadmierne obkurczanie się macicy. Złocień maruna posiada właściwości hamujące ich nadmierne wydzielanie, co przyczynia się do zmniejszenia bólu towarzyszącego miesiączce.

Kto powinien stosować złocień maruna?

Wypróbowanie złocienia maruny szczególnie poleca się do osób, które chcą:

 • skutecznie zwalczyć bóle głowy i migreny;
 • zapobiegać nawrotom migren i bólów głowy;
 • złagodzić bóle towarzyszące miesiączce;
 • poprawić swoje procesy trawienne;
 • przyspieszyć gojenie się ran;
 • złagodzić podrażnienia dziąseł i jamy ustnej np. po zabiegach dentystycznych.

A jeśli chodzi o złocień maruna przeciwskazania, kto powinien wstrzymać się z jego stosowaniem?

Ziele złocienia maruny może być bezpiecznie stosowane przez osoby w różnym wieku. Jedynym przeciwskazaniem do jego stosowania jest wystąpienie reakcji alergicznych oraz okres ciąży i karmienia piersią, kiedy to nie jest zalecane przyjmowanie większości preparatów ziołowych.

Jak w prawidłowy sposób stosować ziele złocenia maruny?

Tak, jak każde zioło, podobnie złocień maruna, aby był skuteczny, powinien być podawany we właściwy sposób. Może być on stosowany zarówno wewnętrznie, jako herbata do picia, jak i zewnętrznie, jako okład na rany i zmienione chorobowo fragmenty skóry. Suszone ziele złocienia maruny może posłużyć także jako baza do sporządzania nalewek.

Aby przyrządzić herbatę leczniczą na bazie złocienia maruny będziemy potrzebowali suszonego ziela oraz szklanki gorącej wody. Zaleca się stosowanie ok. 2 łyżeczek złocienia maruny na 1 szklankę wody. Zalewamy ziele wodą i pozostawiamy na ok. 15 min. pod przykryciem, do zaparzenia. Następnie, po lekkim przestygnięciu, herbatka nadaje się do wypicia. Aby osiągnąć optymalne rezultaty lecznicze zaleca się picie herbaty ze złocienia maruny trzy razy dziennie. Bardzo dobre efekty można osiągnąć także łącząc złocień maruna z korą wierzby. Takie połączenie doskonale sprawdzi się przy leczeniu migren oraz bólów miesiączkowych.

Naturalny środek na bóle głowy i inne dolegliwości, który warto mieć w swojej domowej apteczce

Złocień maruna należy do grupy ziół, które mimo, że znane od wielu wieków, z czasem zostały jednak nieco zapomniane. Obecnie, dzięki coraz większej świadomości ludzi, którzy dbając o swoje zdrowie, szukają naturalnych i skutecznych środków leczniczych, wraca on jednak do łask. Jeśli więc cierpisz na silne bóle głowy lub migreny i masz dość „faszerowania” się silnymi lekami przeciwbólowymi, koniecznie wypróbuj złocień maruna. Pozwoli on nie tylko złagodzić ból, ale także wraz z regularnym stosowaniem zapobiegnie nawrotom migren. Złocień maruna to także skuteczne ziele na bolesne miesiączki, problemy trawienne i słabo gojące się rany. Z pewnością warto jest mieć go w swojej domowej apteczce, by w razie potrzeby sięgnąć po w pełni naturalny środek

 

KUP TERAZ:

Marki z którymi współpracujemy

 • Agafia logo
 • Bio logo
 • Dr. Konopka logo
 • Gertruda logo
 • Iceveda logo
 • Natura Estonica logo
 • Natura Siberica logo
 • Organic people logo
 • Organic shop logo
 • White Agafia logo