Łupież: dzisiaj powiemy o przyczynach, sposobach leczenie i zapobiegania

Dodano - środa, 30 stycznia, 2019 | Kategoria: Fakty i mity

Niemal 3 miliony Polaków na łupież ! Można powiedzieć to narodowa epidemia.

 

Łupież to łuszczący się naskórek głowy. Jest problemem natury estetycznej, który, gdy nas dotyka, powoduje także dyskomfort psychiczny, zawstydzenie. Ale przede wszystkim to choroba skóry głowy, którą należy leczyć. Dowiedz się, co powoduje, że skóra na głowie łuszczy się i poznaj apteczne, a także domowe sposoby na pozbycie się łupieżu.

Łupież na głowie objawia się swędzeniem skóry oraz złuszczaniem się najczęściej białych płatków naskórka, które spadają na kołnierz i ramiona. łuszczeniem naskórka w większych lub mniejszych płatkach z towarzyszącym temu zjawisku łojotokiem. Nie jest to groźna choroba, ani też zaraźliwa, jednak na tyle kłopotliwa, że warto podjąć kroki zaradcze, gdy tylko zaobserwujemy jej pierwsze symptomy. Zwykle na łupież pomaga szampon, który można kupić w zwykłej drogerii lub lepszy, ze składnikami leczniczymi, takimi jak takie jak cynk, kwas salicylowy, ketokonazol, dostępny w aptece bez recepty. Jednak w poważniejszych przypadkach potrzebna może się okazać konsultacja lekarza dermatologa.

Przyczyną łupieżu jest inwazja drożdżopodobnych grzybów Malassezia (Pityrosporum ovale). Bytują one na skórze każdego człowieka, zazwyczaj nie czyniąc mu krzywdy. Czasem jednak zaczynają się gwałtownie mnożyć i zaburzają równowagę ekosystemu jakim jest skóra. Zazwyczaj przyczyną ich niekontrolowanego namnażania się jest spadek odporności organizmu, niedobór cynku, nasilony łojotok – to dlatego największe problemy z łupieżem obserwuje się u nastolatków i młodych dorosłych.

Objawy łupieżu

  • białe, drobne suche lub większe natłuszczone fragmenty martwej skóry, widoczne na włosach oraz na ubraniu, na ramionach
  • świąd głowy, stały lub okresowy
  • większy lub mniejszy łojotok

Łupież pod lupą:

Warto wiedzieć

 Kto jest bardziej podatny na łupież?

Zwykle łupież dotyka dzieci między 6 a 10 rokiem życia (niemowlęta często miewają tzw. ciemieniuchę), nastolatki i osoby nieco starsze, ok. 20-25 lat. Rzadziej z łupieżem zmagają się ludzie starsi, aczkolwiek nie ma w tej kwestii reguły. Natomiast zdecydowanie częściej łupież dotyka mężczyzn niż kobiety, wiąże się to prawdopodobnie z tym, że męskie hormony powodują większe wydzielanie łoju. Ponadto łój jest doskonałą pożywką dla drożdży, a jedną z przyczyn powstawania łupieżu są także drożdże.

Łupież: przyczyny powstawania i rodzaje

Wspomniane objawy różnią się w zależności od przyczyny, która wywołuje namnażanie się Malassezia. Łupież bowiem może być problemem samym w sobie, ale często jest też objawem towarzyszącym innej, podstawowej chorobie. Może być suchy, zwany też zwykłym, lub tłusty. Co sprzyja łupieżowi?

  • niedostateczna higiena – jest to główna i stosunkowo najłatwiejsza do usunięcia przyczyna pojawienia się łupieżu. Gdy zbyt rzadko myjemy włosy, dochodzi do nadmiernego gromadzenia się łoju i martwych komórek skóry. Jeśli nie są one regularnie usuwane, powstaje łupież. W tym wypadku przybiera on postać sporych, tłustych fragmentów naskórka.
  • przesuszona skóra – zwykle zimą, gdy nosimy czapkę, często używamy suszarki do włosów i przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, skóra staje się sucha, a częste mycie głowy w tym wypadku jeszcze pogłębia ten stan. Wtedy sypie się nam na ramiona łupież w postaci drobnych, suchych okruszków. Tu również na ratunek przyjdzie odpowiednia pielęgnacja, np. dobrej jakości odżywka nawilżająca lub specjalne olejki.
  • alergia, nadwrażliwość na składniki niektórych kosmetyków – tu łupież może przybierać różne formy, ale ponieważ pojawia się zwykle po rozpoczęciu stosowania jakiegoś nowego preparatu, dość łatwo się zorientować, że nam szkodzi
  • łojotokowe zapalenie skóry – łupież objawia się w postaci dużych, tłustych płatów, białych lub żółtych, ale dodatkowo skóra głowy jest zaczerwieniona i tłusta. Choroba atakuje nie tylko skórę głowy, ale i okolice uszu, nosa, powiek, brwi, pachwin, pach, pleców.
  • łuszczyca – ta choroba częściej rozpoczyna się od łuszczenia się skóry na tułowiu, łokciach i kolanach, a dopiero później może zaatakować także skórę głowy, dlatego chory zwykle jest świadomy, skąd bierze się jego łupież i jak go leczyć
  • egzema, atopowe zapalenie skóry (AZS) – stan zapalny skóry, objawiający się świądem i wypryskami, grudkami występującymi w różnych miejscach ciała, czasem także na głowie. Leczenie zaleci dermatolog, który zajmuje się już podstawową chorobą pacjenta.
  • nieprawidłowa dieta – pozbawiona witamin i mikroelementów, które są niezbędne do zdrowego funkcjonowania całego organizmu, w tym także skóry
  • zaburzenia hormonalne
  • stres

Ważne INFORMACJE

 Rodzaje łupieżu

Łupież pojawiający się na skórze głowy może występować w dwóch rodzajach:

  • Łupież suchy. To najczęściej zdarzająca się odmiana łupieżu. Powstaje zwykle na skórze o skłonnościach do łojotoku. Objawia się swędzeniem i nadmiernym złuszczaniem małych, białych, suchych płatków naskórka. Łupież suchy może wystąpić też na normalnej skórze głowy – wtedy najczęściej jest związany z podrażnieniem kosmetykami lub przebywaniem w suchych, przegrzanych i klimatyzowanych pomieszczeniach.
  • Łupież tłusty. Jest ciężką odmianą łupieżu suchego. Z łupieżem tłustym mamy do czynienia, gdy fragmenty złuszczającego się naskórka są żółtawe i tłuste. Choroba wymaga interwencji lekarza, bo może doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry.

Jak pozbyć się łupieżu?

Jeśli chodzi o leczenie łupieżu suchego, nie jest to bardzo trudne. Z reguły wystarczy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, zadbać o prawidłową pielęgnację, lub np. zrezygnować z suszenia włosów suszarką lub mocnego szorowania głowy szczotką.

Łupież tłusty, który zwykle jest objawem towarzyszącym innej choroby, wymaga już leczenia z nią związanego. Jeśli np. wywołuje go grzybica, lekarz przepisze doustny preparat przeciwgrzybiczy, a dodatkowo maść, krem lub szampon zawierający w składzie kwas salicylowy, irytonian cynku, siarczek selenu, ketokonazol, chlorek 1-metylonikotynamidu lub inne pochodne imidazolowe. Ich stężenie zależy od zaawansowania choroby i dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Naturalne sposoby na piękne włosy bez łupieżu

Warto wiedzieć, jakie składniki odżywcze wpływają na ogólną dobrą kondycję skóry głowy i dostarczać ich sobie przede wszystkim w diecie albo przynajmniej suplementować. Są to:

  • witaminy z grupy B, witamina A oraz witamina E – w codziennej diecie nie należy zatem zapominać o rybach, mleku, serach, jogurtach, olejach roślinnych, orzechach, pestkach słonecznika i dyni, brokułach, marchwi
  • makroelementy, takie jak: wapń, magnez, fosfor i potas – wapń obecny jest w fasoli, soi, figach i ziarnach słonecznika i oczywiście w produktach mlecznych. Magnez występuje w czekoladzie, orzechach, bananach i warzywach liściastych; źródłem fosforu są jajka, orzechy, nasiona, ryby oraz drób, a potasu to m.in. ryby, cytrusy, ziemniaki, pomidory, drób i mięso
  • mikroelementy, np. żelazo, cynk – znajdują się one przede wszystkim w mięsie, serach żółtych i drożdżach

Ponadto, jak w profilaktyce wszelkich chorób, należy zwrócić uwagę na aktywność fizyczną i wszelkie techniki relaksacyjne, dzięki którym minimalizujemy szkodliwy wpływ stresu na nasz organizm.

W walce z łupieżem pomaga także:

  • masaż skóry głowy z użyciem ciepłej oliwy z oliwek, oleju kokosowego – głowę należy masować opuszkami palców, delikatnie, przez 5 minut, a następnie zostawić włosy, rozczesać i zmyć szamponem (zwykłym, ale dobrej jakości, lub przeciwłupieżowym) po 20 minutach. Zabieg powtarzamy 2 razy w tygodniu.
  • napar z tymianku nałożony na skórę głowy – dwie łyżki tymianku zalewamy dwiema szklankami wrzątku i zostawiamy na 15 minut pod przykryciem. Myjemy głowę, a na koniec nakładamy na skórę (polewamy) i włosy wystudzony i przecedzony napar. Nie spłukujemy. Zabieg powtarzamy 2 razy w tygodniu.
  • “lifting” własnego szamponu – ulubiony szampon wzbogacamy olejkiem herbacianym (1 kropla olejku na 30 ml szamponu) i myjemy włosy jak zwykle.

I znowu ciesz się zdrowymi, pięknymi włosami : )